Titulní obrázek

Land Rover pro přežití na našich silnicích

Gejzíry bahna, oblaka prachu, protáčející se kola ve vzduchu a desítky fandících diváků. Areál střelnice u Přeštic zaplnily o víkendu vozy Land Rover ze všech koutů republiky. S legendárními terénními vozy přijelo na jubilejní desátý sraz téměř pět desítek posádek.

Poprvé jsem to auto viděl v pěti letech ve filmu o lvici Else, vzpomíná Jakub Waska. Na sraz přivezl s Lubošem Houserem z plzeňského servisního střediska celkem pět vozů.

"První vlastní Land Rover jsem si koupil ve třiadvaceti. Byl to veterán vyrobený v 60. letech," vypráví Waska. Britská terénní auta jsou jeho životem. Od školy nedělal nic jiného, než prodával nebo opravoval land rovery. Posledních pět let přímo u výrobce v Anglii.

"Byla to jasná volba. Mám rozvětvenou rodinu," vysvětloval další z účastníků Radek Šochman, proč jezdí v Land Rover. Čtrnáct let starého Land Rover Defendera mu přivezl před rokem kamarád z Německa. S nejnutnějšími opravami za něj dal tolik, co za stejně starou Škodu Octavii.

"Když vidím, co se děje poslední roky na silnici, tak bych ani jiné auto nechtěl," prohlásil Šochman. Devítimístný kolos bez obav nechá řídit i dvacetiletou dceru.

"Je to o zručnosti," prohlásil majitel dalšího z defenderů, když se mu podařilo vyjet z jámy plné bahna v rokli přeštické střelnice. Kromě průjezdu těžkým terénem si účastníci akce mohli vyzkoušet i jízdu zručnosti. V podvečer ještě všech 45 vozů vyjelo na spanilou jízdu po okolí.