Titulní obrázek

Jaguar a Land Rover sníží společnými silami své náklady

Land Rover a Jaguar potřebují snížit své náklady. Vedení automobilky rozhodlo, že jedním z řešení by mohlo být sdílení platforem mezi těmito značkami.

V současnosti tito výrobci používají sedm platforem. Land Roveru využívá čtyři – pro Defender, Evoque a Freelander 2, Discovery 4 a Range Rover Sport a novou hliníkovou pro Range Rover. Tři modelové řady Jaguar jsou pak postaveny na třech odlišných platformách. V budoucnu by počet platforem mohl být redukován na dvě až tři. Sdílené platformy by podle plánů automobilek používaly jejich stěžejní modely, které by představovaly většinu produkce.

Pokud si pořizujete nové vozidlo nezapomeňte na jeho pojištění. Pojištění vozidla se skládá se zákonného pojištění vozidla, tedy z povinného ručení a z havarijního pojištění vozidla. Informace o typech pojištění, spoluúčastech či připojištěních najdete na specializovaném serveru Srovnávač.cz. Naleznete zde také online kalkulačku povinného ručení.

Hlavním důvodem pro sdílení platforem je redukce nákladů. Automobilky si od toho slibují i zrychlení vývoje nových modelů. Už nyní Jaguar a Land Rover mají řadu prvků stejných – například multimediální systémy, sedačky nebo pohonné jednotky. Naposledy Jaguar oznámil, že modely XF a XJ budou nabízeny i s pohonem všech kol, vyvíjeným ve spolupráci s Land Roverem. Britští výrobci se inspirovali myšlenkou modulární platformy MQB koncernu VW Group, která se v nejbližších letech stane základem většiny aut německé společnosti.